Nabytí státního občanství České republiky prohlášením podle § 32 zákona o státním občanství České republiky
Prohlášením podle § 32 zákona o státním občanství České republiky (dále jen "prohlášení") může nabýt státní občanství České republiky fyzická osoba, která byla k 31. prosinci 1992 státním občanem České a Slovenské Federativní Republiky a nebyla českým státním občanem ani státním občanem Slovenské republiky; nabytí státního občanství České republiky tímto způsobem není umožněno fyzické osobě, která je ke dni učinění prohlášení státním občanem Slovenské republiky.
Fyzická osoba, jež je v přímé linii potomkem bývalého občana (viz výše), může státní občanství České republiky nabýt prohlášením, pokud nebyla českým státním občanem ani státním občanem Slovenské republiky.
Do prohlášení lze zahrnout i dítě. Pro dítě lze učinit rovněž samostatné prohlášení.
Je-li prohlášení pro dítě činěno pouze jedním z rodičů dítěte, je nutné předložit souhlas druhého rodiče s jeho úředně ověřeným podpisem s tím, aby dítě nabylo státní občanství České republiky; souhlas druhého rodiče se nevyžaduje, pokud byl rodičovské odpovědnosti zbaven, výkon jeho rodičovské odpovědnosti byl v této oblasti omezen nebo pozastaven, není-li jeho pobyt, pokud žije mimo území České republiky, znám nebo zemřel.
Jestliže oba rodiče zemřeli, byli zbaveni rodičovské odpovědnosti, výkon jejich rodičovské odpovědnosti byl v této oblasti omezen nebo pozastaven nebo není-li jejich pobyt, pokud žijí mimo území České republiky, znám, může prohlášení učinit zákonný zástupce nebo opatrovník.
Pokud je dítě starší 15 let, je třeba k prohlášení připojit jeho souhlas s úředně ověřeným podpisem; úředně ověřený podpis se nevyžaduje, jestliže dítě vyjádří svůj souhlas a prohlášení podepíše před správním orgánem, u něhož se prohlášení činí.
Prohlášení mohou učinit osoby definované v bodě 04.
Splnění všech požadovaných náležitostí.
V případě, že jsou splněny všechny podmínky pro přijetí prohlášení, vydá příslušný úřad prohlašovateli listinu o nabytí státního občanství České republiky.
Prohlášením na příslušném úřadu.
Prohlášení je třeba učinit:
u krajského úřadu (v hlavním městě Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22) příslušného podle místa trvalého, popř. posledního trvalého pobytu prohlašovatele na území České republiky,
na zastupitelském úřadu České republiky v zahraničí - v případě prohlášení učiněného v cizině.
rodný list,
oddací list, doklad o vzniku registrovaného partnerství, příp. doklad o rozvodu manželství, doklad o zrušení registrovaného partnerství, úmrtní list zemřelého manžela nebo partnera,
doklad o tom, že není státním občanem Slovenské republiky.
Činí-li prohlášení pro dítě zákonný zástupce nebo opatrovník (viz bod 04), připojí k prohlášení rodný list dítěte a pravomocné rozhodnutí soudu o jeho ustanovení opatrovníkem.
Předepsaný tiskopis prohlašovatel obdrží a vyplní u úřadu příslušného k přijetí prohlášení.
Za přijetí prohlášení je stanoven správní poplatek ve výši 500 Kč.
Tato záležitost bude vyřízena maximálně do 60 dnů od učinění prohlášení.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Další činnosti nejsou stanoveny.
Případné dotazy lze zaslat na e-mailové adresy: obcanmat@mvcr.cz nebo bezuchova@mvcr.cz.
03.03.2014
Bez časového omezení.
Návštěvnost:
ONLINE:1
DNES:78
TÝDEN:509
CELKEM:533496