rozšířené vyhledávání ...

Návštěvnost:

CELKEM: 119349

Historie obce Bašnice

První písemná zmínka o existenci osady ( dříve Bašněves) ležící 4 km jihozápadně od Hořic pochází z roku 1318, kdy je zmiňován vladyka Petr z Bašněvsi. Ve vsi byly dva poplužní dvory, u jednoho z nich stála tvrz; kdy a kým byla vystavěna však nevíme. Koncem 14. století držel bašnické zboží Jan Kule z Bašněvsi erbu kozí hlavy, po něm Uzíkové z Bašněvsi, užívající zřejmě totéž nebo podobné erbovní znamení. První zpráva o tvrzi pochází až z roku 1499, kdy ji od Václava a Markvarta Uzíků z Bašněvsi koupil Jan Krupý z Probluze. Bašnice se tehdy staly střediskem malého statku, k němuž patřilo ještě pět dalších vesnic. V roce 1521 jej získal Vojtěch z Pernštejna, který připojil nabytý majetek ke svému chlumeckému panství. Tvrz ztratila tak význam jako sídlo vrchnosti a v roce 1542, kdy Bašnici koupil Zikmund ze Smiřic, byla již pustá. Podle ústní tradice stávala poblíž mostu přes Bašnický potok nedaleko zvoničky.

Zajímavosti

Na západ od obce se nachází přírodní památka "Bašnický les" vyhlášená roku 1990. V katastrálním území obce se nenacházejí žádné objekty zapsané ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek. V návrhu na zápis do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek jsou slovanské mohyly z 9. století, ktré se nacházejí v Bašnickém lese.

1. Kamenný kříž na sloupu s podstavcem je umístěn na východním okraji obce u křižovatky na Milovice u Hořic. Na přední straně nápis: "Tato statue - je wizdwij - zena pro....- a chwalu bozí -....1767 znákla - du Tobiáše - Jarosse". Datován k roku 1767, obnoven 2009

Křížek

2. Pomník padlým v 1.světové válce - kamenná stéla s nápisovou deskou se nachází na volném prostranství uprostřed obce u křižovatky ve směru na Bříšťany. Na přední straně je žulová deska s nápisem "Památce občanů ve světové válce padlých 1914 - 1918". a se jmény padlých. Datován k roku 1928, žulová deska pochází z roku 1921. Obnoven 2009.

Pomník

Prapor a znak obce

Návrhy znaku a praporu obce spojují připomínku někdejší tvrze (volné zlaté cimbuří) s figurami převzatými z erbu významného majitele osady na přelomu 15. a 16. století Jana Krupého z Probluze ( stříbrné břevno v modrém poli a barevně upravené lilie na stoncích z klenotu jeho erbu). Připomeňme, že to byl Jan Krupý z Probluze, za něhož se obec stala správním centrem byť malého, ale samostatného statku. Návrh doplňuje připomínka místní zvoničky. Dominantní modrá barva ve spojení se stříbrnou symbolizují rovněž potok protékající obcí. Veškeré figury byly převzaty jak do znaku tak i praporu obce.

Znak                            Vlajka